Jak najít klid a vyrovnanost v neklidném světě kolem nás?

20.03.2025
Přátelé, najít vnitřní klid a vyrovnanost v dnešním moderním světě není snadné, ale není to nemožné.

Jenže, jak začít?! Jsem přesvědčen, že na začátku možná i dlouhé cesty by mělo být ZASTAVENÍ se v koloběhu obludného zrychlení života... Možná si taky říkáte, že vám čas plyne nějak moc rychle, den střídá den, týden střídá týden, program střídá další program, no a vy nic nestíháte... Ruku na srdce. Kdo z nás si najde chvíli jen a jen pro sebe a to v každém jediném dni, aby zastavil tok plynoucích myšlenek, nebo se třeba zamyslel, co se dnes povedlo, co nám udělalo radost, nebo si třeba i uvědomil, že už to takto dál nejde, že je potřeba něco změnit a obnovit to, co bylo dříve více obvyklé?...

Každý člověk je individuální bytostí a je na každém z nás, jaké strategie k obnovení ROVNOVÁHY využijeme. Když například víme, že nám sledování večerních zpráv zvyšuje tlak, tak zprávy vypneme a dáme přednost procházce do nedalekého lesa🙂 Krásné zpomalení času, které má blahodárný účinek na celé naše po náročném dni unavené já. A co třeba noční procházka po tmě, kdy nám na cestu svítí pouze měsíc a hvězdy? Neposílí náhodou naše unavené oči a nepomůže nám vyrovnat zatížení modrým světlem?! Posílí a pomůže🙂 Takže je opravdu jen a jen na nás, zda se odpoutáme ze zajetých vzorců, které nám odebírají, směrem k těm, které nás posilují a navracejí zpět do rovnováhy. 

Vzpomínám na slova nedávno zesnulého prof. Ptáčka, který již v roce 2019 v jednom z rozhovorů řekl, že doba psychotická bude vystřídána dobou neurotickou... Jenže nemusí to tak být. Můžeme se vydat opačným směrem a třeba si i udělat ANALÝZU všeho, co nás od klidu a vyrovnanosti odvádí... Doporučuji vypsat na papír a vedle toho napsat činnost, která je v tomto ohledu produktivní (procházka, poslech relax hudby, meditace, plavání, vystavení se chladu, jóga, malování, atd. atd.), každý podle svého... Zvýšené nároky na člověka vyžadují zvýšenou sebepéči, na to bychom neměli zapomínat. 

Co dalšího nám může pomoci?

Samota

Člověk je tvor sociální, ale je zcela v pořádku mít chvíle jen sám pro sebe a to kdykoliv. 

Ušlechtilé mlčení

Naučte se mlčet ve chvíli, kdy lidé kolem vás stále o něčem hovoří... Né nemusíte mít na vše názor, né nemusíte vše komentovat, né nemusíte být stále v obraze, ve středu dění. Dnes zaznívá mnoho a mnoho slov a osobně mi příjde, že vše již bylo vysloveno... Proč tedy dále tlachat o něčem a ničem, když lze ušlechtile mlčet a třeba i kultivovat energii na chvíli, kdy to bude opravdu potřeba. Mlčeti o ničem, znamená přinést svou energii tam, kde nemá lhostejnost své místo, tam, kde to má smysl.

Přítomný okamžik

Pro člověka, který není ve své síle a hledá klid a vyrovnanost, může být zaměření se na přítomný okamžik velmi užitečné. Jen pozor na jednu věc. Stále bychom měli vědět, kam směřují naše kroky...

Zaměření pozornosti

Zaměřte svou pozornost jen tam, kde dosáhnete... tam, kde můžete něco ovlivnit. V dnešním globalizovaném světě není problém se dozvědět, co se nyní děje v Japonsku, ale ubírá nám to sílu měnit a kultivovat to v nás a následně také životní prostor, který je nám blízký. Kdyby tuto strategii využívali všichni lidé na planetě, tak by se nám žilo mnohem a mnohem lépe. Opravdu není problém být houbou a nasát do sebe cokoliv, jen se pak nepodivujme tomu, že nám to na nepřidá na klidu a snad i odebírá poslední iluze o dobrém světě kolem nás. 

Digi DETOX

Doporučuji si poslechnout aktuální přednášky odborníků na neurologii, například prof. Stránského. Náš mozek je dlouhodobě natolik přetížen, že je naprosto nezbytné do svého života vsunout ODPOČINEK, který znamená ochranu. Odpočinkem pro náš mozek je třeba i pravidelně opakovaný DIGITÁLNÍ DETOX. A nebojte, kdyby se stalo opravdu něco důležitého, tak se to zcela jistě dozvíte😉 Možná jste někdy slyšeli o tom, že se člověk nachází v systému přírody a technologií. Tento rovnostranný trojúhelník má smysl si udržet a nepadnout jen a pouze do zajetí technologií, které jsou možná dobrým sluhou, ale i zlým pánem a to třeba i v tom smyslu, že nás displeje ponořují do fiktivního světa snů, což může být příčinou ztráty kontaktu s opravdovou skutečností. Co si myslíte, že může být příčinou nárůstu poruch osobnosti, poruch myšlení, emocionálních poruch včetně emocionálního oplošťění atd.? Dávám k zamyšlení. 

Více volna = méně neklidu

Jednoduchá a logická rovnice. Už řecký filozof Démokritos né náhodou řekl slova: "Nekonej mnoho věcí, chceš-li žít radostně". Jenže ono nejde jen o mnoho věcí, ale i investici svého času pouze jedním směrem... Opravdu je překvapující, že když je člověk v práci od nevidím do nevidím, tak nemá čas na vlastní seberozvoj, psychohygienu či rodinu? Jenže peníze jsou potřeba, namítnete. Ano jsou, ale láska k penězům, to je něco zcela jiného. Ta může být příčinou nerovnováhy v mnoha dalších oblastech našeho života. 

Změna organizace života 

Mozek je ve své podstatě pohodlný, když si osvojí nějaký program, tak nemá důvod ho příliš měnit. Jenže je program stále efektivní?! Počítáme s jistou dynamikou v čase? Svět kolem nás se mění a možná by nebylo od věci také změnit to něco, co máme ve svém životě pevně zajeté. Třeba nám to uspoří čas, který můžeme investovat tam, kde nám aktuálně schází. Zkuste si položit otázku, zda se vám volně dýchá?! Že nedýchá?! Máte spíše shrbená záda?! Změnou organizace života se vám možná podaří si je opět narovnat. "Stůj sám zpříma, nikoliv zpřimován." Slova římského císaře M. Aurelia. Začít si více vážit sám sebe a uvědomit si, že jsem součástí nějakého životního prostoru, nebo chcete-li prostředí, s kterým je vhodné být v souladu, ale né za každou cenu, nemusí nás z toho bolet hlava a opravdu nemusíme užívat uklidňující léky. Někdy stačí drobná změna, která může řetězit další a bolest hlavy zmizí. 

Tak to by byly jen některé strategie, které by nám mohly pomoci naleznout vnitřní klid a vyrovnanost v hektickém světě kolem nás. Některé jsou velmi užitečné a věřím, že si každý najde to své, co mu pomůže být v pohodě 🙂 🙏🏼 

Závěrem snad ještě, že ten z nás, kdo na sobě v této oblasti zapracoval, tak od něj patrně neuslyšíte, že se vyhýbá toxickým lidem nebo slova o pozitivním myšlení atd. Člověk, který našel vnitřní klid, tak obnovuje či již obnovil svou sílu a myslím, že nemá problém se postavit čelem tomu, čemu se někteří z nás ještě vyhýbají. 

KB